Izvorno objavljeno v Večeru. Bojan Tomažič, foto: Arhiv Večera
Dr. Dejan Dinevski bo jutri ob 18. uri v dvorani dominikanskega samostana na Ptuju predaval o tem, kako si je mogoče z jogo in meditacijo ohraniti in povrniti zdravje.
Z jutrišnjim dogodkom na Ptuju zaključujemo serijo predavanj dr. Dejana Dinevskega na srečanjih Večer v živo o tem, kako si je mogoče s pomočjo joge in meditacije ohraniti in povrniti zdravje. Učitelj joge in meditacije, raziskovalec duhovne razsežnosti človeka, profesor na Medicinski in Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru ter predsednik društva Joga v vsakdanjem življenju je na dveh srečanjih v Mariboru ter po enem na Ravnah na Koroškem in v Murski Soboti o tem govoril več kot tisoč Večerovim bralcem. Za ptujsko srečanje je predavanje nadgradil. V teoretičnem delu srečanja bo predstavljal znanstveni vidik učinkovanja joge in meditacije – in ne ezoteričnega, ki je večinoma v prvem planu.
Aktivno sproščanje, urejanje krvnega pritiska, odpravljanje nespečnosti
“V znanstveni literaturi je o jogi in meditaciji objavljenih več kot 7000 izsledkov raziskav. Ugotavljajo, da je joga izjemna preventivna tehnika, ki vzdržuje dobro zdravje, tako telesno kot duševno.” Preučil je raziskave, ki predstavijo potenciale meditacije in joge na področjih izboljšanja zdravja, kognitivnih sposobnosti in kakovosti življenja. “Dokazano je, da meditacija aktivno sprošča, upočasni bitje srca, zmanjša frekvenco dihanja, uredi krvni tlak in metabolizem. Med meditacijo se zgodijo tudi kemične spremembe v možganih in aktivnost možganskih centrov. Meditiranje zviša imunsko funkcijo, zmanjša intenzivnost vnetnih procesov, odpravlja nespečnost in celo poveča število možganskih celic pri odraslih. Psihoterapevti poročajo, da meditacija ugodno vpliva na depresivna in tesnobna stanja ter da lahko pomembno pripomore k transformaciji osebnosti, ki je cilj psihoterapije,” jih nekaj našteje. “Odgovor znanosti v enem stavku je torej, da redna vadba joge in meditacije izboljša zdravje in zviša kakovost življenja.”
Dokazano je, da meditacija aktivno sprošča, upočasni bitje srca, zmanjša frekvenco dihanja, uredi krvni tlak in metabolizem.
Dejan Dinevski
Več o stresu, s katerim se je treba soočiti
“Na srečanju bomo tudi praktično delali,” napoveduje Dinevski. Tisti, ki bodo prišli na predavanje, bodo lahko preizkusili, kako (vodena) meditacija učinkuje na njih. Predavatelj se bo nekoliko bolj kot na prejšnjih dogodkih posvetil tudi ugotovitvam o stresu. Govoril bo o tem, kako nastane stres ob porušenju notranjega ravnovesja, kako se odraža, kakšen je odziv telesa, kakšni so simptomi in kaj vse sprožijo stresni hormoni, je dejal. Predstavil bo sprostitven odziv, ki učinkovito nevtralizira stres, in načine, kako ga lahko dosežemo. Stres, pomanjkanje energije, medosebna odtujenost so pogoste posledice življenja v sodobnem času. Pred temi težavami se ni zdravo skriti, ampak jih je treba modro sprejeti, osmisliti in preseči.
Človek za to, da ostane v ravnovesju, nujno potrebuje vsakodnevno sprostitev in neko vrsto mentalne higiene oziroma prečiščenje uma in zavesti, povzema Dinevski. Če je ne zna doseči drugače, se zateče k umiku, pomirjevalom, celo alkoholu in mamilom, ki kratkotrajno ponudijo navidezno odrešitev. “Viri stresa v okolju, družbi in v osebnem doživljanju zahtevajo uspešne strategije soočanja s stresom, kot so prevzem kontrole nad situacijo, soočenje s čustvi, neobsojanje, obvladovanje časa, življenje v sedanjosti, uporaba sprostitvenih in meditativnih tehnik in tudi humor.”
“Naučili se bomo ločiti pozitivni stres od negativnega in ugotovili, da je stres neizogiben del aktivnega življenja, ki pa je lahko tudi vir ustvarjalnosti, notranje moči, samozavesti in gradnje osebnosti ter navsezadnje tudi samoaktualizacije,” je povedal dr. Dejan Dinevski.
ARHIV VEČERA; Dejan Dinevski: Bolečine ne smemo odstranjevati in zmanjševati, ampak odpraviti vzroke